Yüzme Öğrenmek

Yüzme Öğrenmek

Yüzme ÖğrenmekYüzme Öğrenmek : Nerede ya da Nasıl  yüzme öğrenebilirim sorusuna verilecek ilk cevap tabi ki su olan bir yerde.  Yüzme öğrenirken öncelikle kişi kendine güvenmelidir. Güven sorununu aştıktan sonra bir yüzme havuzunu gidip ağır ağır yüzme hakkında dersler alabilir. Korkmanıza gerek yok, yüzme kolay öğrenilecek bir spordur.

 

Kişi yüzmeyi kendi bireysel çabasıyla da yüzme öğrenebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus yüzme öğrenme sırasında boğulma tehlikesi geçirilebileceği gerçeğidir. Bu yüzden kendi başına yüzme öğrenecek kişi mümkünse derinliği boyunu geçmeyen havuzlarda  yüzmelidir.

Yüzme bilmeyen bir insansın ilk yapması gereken şey su üzerinde durabilmektir. Bu yüzme öğrenmenin ilk adımıdır.  Su üzerinde yatay vaziyette durmayı başardıktan sonra yüzmenin en önemli adımını geçmiş bulunuyoruz. Bu su üzerinde durabileceğimizi anlamadır.

Etiketler:

Yüzme Öğrenmek  Kulaç atmak Nefes Almak su üzerinde durmak  Yüzme TeknikleriYüzme Öğrenme Yüzmek Öğrenmek Yüzme Öğrenimi Yüzme Öğrenmek Video Yüzme Öğrenmek İstiyorum

Yüzme Öğrenme Adımları:

Yüzme Öğrenme 1. adımı, Su üzerinde durma :

Yüzme ye başlamamız için yapmamız gereken işlerden ilkidir su üzerinde durabilmek. Herhangi bir havuza gidelim. Yanlız can güvenliğimiz açısından eger yüzme konusunda eksikleriniz varsa, mümkünse yüzme havuzun derinliği boyumuzu aşmasın.  Yüzme havuzunun içine girin. Derin bir nefes alın ve göğüs kafesinizin iyice şiştiğini görün. Sonra nefes vermeden kendinizi havuzun içine batırmaya çalışın bakalım batacak mısınız?

Yüzme Öğrenme 2. adımı, Su içinde Yatay durma:

Su içinde batmadığınızı gördükten sonra artık yüzme sporunun ilk aşamasına geçebilirsiniz. Su üzerinde yatay durmaya çalışmak. Basitten karmaşığa gittiğimiz için önce ağzınız su içinde olacak şekilde yüzme havuzunda yatay durmaya çalışın. Ellerinizi yana açın, derin bir nefes alın ve yatay durun. Daha sonra ise aynı hareketi bu sefer ağız dışarı olacak şekilde yapın. Başınız su dışında olacak şekilde durabiliyorsanız artık yüzmenin bir sonraki evresi olan ayak çırpma adımına geçebilirsiniz. Yüzme öğrenmenin en önemli adımlarından biride budur.

Yüzme Öğrenme 3. adımı, Ayak Çırpma:

Su üzerinde yatay durmayı başardıktan sonra yüzme öğrenmenin bir sonraki aşaması olana hareket edebilme aşamasına geçebilirsiniz. Su üzerinde hareket etmek için tabi ki kol ve ayaklarınızı kullanacaksınız. Yüzme öğrenirken ilk sıralarda sıkılabilirsiniz. Ama yüzme maalesef böyle öğreniliyor.  Su üzerinde yatay konuma gelen sırt üstü de olabilir ağız su içinde olacak şekilde de olabilir. Kulaç atmadan sadace ayaklarınızı kullanarak yüzmeye çalışılarak yapılır.

Yüzme havuzuna girin. Kafanızı suya sokun yatay konuma gelen. Kollarınızı su içinde öne doğru uzatabilirsiniz. Sadece ayak çırparak yüzmeye çalışın.

Yüzme Öğrenme 4. adımı, Kulaç Atmak:

Ayaklarınızı çırpmanın yanında kollarınızı ileri doğru hareket ettirip suyu çekme ve itme işidir. Bu hareketi de yapmayı başarırsanız Köpek yüzme stili denen en basit yüzme stilini öğrendiniz demektir.

Bundan sonraki adım ise bir yüzme stili öğrenmektir. Belli başlı yüzme stilleri: Serbest Yüzme, Sırt üstü yüzme, Kelebek yüzme ve kurbağalama yüzmedir.

Hayat günenliği açısından iyi yüzme bilmeyen biri kesinlkile derin suya girmesin. Konuyla ilgilili aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

Yüzme Öğrenme 5. adımı, Nefes Almak

Nefes Almak yüzme öğrenmek açısından en önemli unsurdur. Nefes almak için başınızı su üzerine çıkarmanız gerekmektedir. Serbest stil yüzme ile yüzdüğünüzü varsayalım. Sırt üstü yüzme de başınız su üzerinde olduğu için nefes almakta sorun yaşamazsınız. Her iki kolda bir sağdan yada soldan nefes alalım. Yüzme havuzuna girdik. İlk kulaçta başınız su içinde olsun. İkinci kulacı atarken tam kol uzanırken aynı anda başınızı sağ kulaç atıyorsanız sola sol kulaç atıyorsanız sağa çevirerek nefes alınız. Nefes alırken kulağınız su içinde olacak şekilde omzunuza bakarmışcasına yaparsanız çabuk yorulmazsınız. Böylece yüzme esnasında nefes sorununu da hallettik.

Kendi Kendine Yüzme Öğrenmek (youtube) İngilizce Serbest stil yüzme öğrenme videosu.

Yeni yüzme öğrenen birkaç kişinin yüzme öğrenirken yaşadıkları anlatan güzel bir yazı var. Tavsiye ederim.

İlk Yüzme Dersi

Yüzme Videoları bölümünde  çeşitli yüzme stilleri ile ilgili videolar var. İlginizi çekebilir.

Diğer Yüzme Sayfaları:

Yüzme Kursu

Yüzme Stilleri

Yüzme Teknikleri

Reklamlar

Yüzme Öğrenmek” üzerine 34 düşünce

 1. Geri bildirim: Yüzme Hocası « Yüzme Hocası, Yüzme Stilleri, Yüzme Kursları, Yüzme Teknikleri

 2. Teşekkür Ederim Hocam Sayenizde Çok Güzel Bilgiler Öğrendim Galiba Yüzmeyide Öğrendim 🙂

  • 2m yukseklikteli su da yuzuyorum veya yuzmeye calisiyorum yuzme ile ilgili yazilarinizi okudum,bundan sonra fazla yorulmadan yuzecegime inaniyorum ve provalar yapacagim hocaya tesekkurlerimi sunarim

 3. vallahi ben de ayaklarını çırpamayanlardanım..ilk fırsatta bunları uygulicam başarırım inşallah:) bilgiler için teşekkürler..

 4. Ben önceden biraz biliyordum fakat şimdi bu bilgileri okuyunca tam oldu teşekkür ederim.

 5. ben bir türlü öğrenemiyorum o suda batmama kısmını başaramıyorum bi defa denedim havuzun dibini boyladım bayada su yuttum şimdi korkuyorum 😦

  • KÜBRACIĞIM bende senin gibiyim suda batmamayı başaramıyorum umarım başarırız ikimizde ve bende havuza girdiğim zaman su yutuyorum ama bizim girdiğimiz havuz deniz suyuydu bir keresinde ne kolluklu ne simitli 1 metre 30 santimlik havuza girdim yanımda benden uzun bir abla yüzüyordu 5 m yüzdü ben boğuldum kurbağa şeklindeydim panik yaptım arkamda merdiven vardı şaşkınlıkla ne yapacağımı bilmiyordum ellerim önde olacak şekilde ellerimi dizlerime koyuyordum panikten biraz biraz yüzdüm able elimden tutup beni çekti o zaman öyle kurtuldum boğulma riskinden.

 6. Arkadaşlar sırt üstü duramıyorsanız kalçanızı yukarı kaldırmaya çalışın eyer indirirseniz dibini boylarsınız

 7. Bende, havuzun üstünde durmaya çalışıyorum ama bir türlü olmuyor bu nasıl olacaak. Kübra’ya katılıyorum, bende zayıfım 30-35 kiloyum fazla değil, bu nasıl olacak. Hocam,sizden cevap bekliyorum. Hopörlerimiz çalışmadığından vidio izleyemiyorum belki tutukluk yapmıştır ama düzelir. TEŞEKKÜRLER
  SAYGILARIMLA

  • Suyun üstünde durmanın taktiği yoktur tamamen içgüdüseldir.Ama illa bi yorum isterseniz elleri aşağı yukarı ayaklarını ise ileri geri yap olmazsa kendini suya bırak boğulma korkusuyla suyun üstünde durursun.

 8. daha denize gitmedik haftaya cumartesi gideceğiz uygulayacağım bunları sağolun hocam

 9. Yetişkinlere 4 saatte yüzme garantisi. Yuzme korkunuz ilk derste son bulacak. Ferman hoca ile 4 saatte yüzme öğrenin. 05434401115 hemen arayın, yaza hazır olun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s