Yüzme Teknikleri

Yüzme Teknikleri

Yüzme TeknikleriYüzme Teknikleri, Yüzme bilmeyen bir insansın ilk yapması gereken şey su üzerinde durabilmektir. Su üzerinde yatay vaziyette durmayı başardıktan sonra yüzme sporunun en önemli adımını geçmiş bulunuyoruz. Bu su üzerinde durabileceğimizi anlamadır.

Başlıca Yüzme tekniklerini sıralarsak, basitten karmaşığa: Su üzerinde durma, Su üzerinde yatay durma, ayak çırpma ve kulaç atma ve tabi en önemlisi nefes almaktır.

Başlıca Yüzme Teknikleri:

Yüzme Teknikleri Adımı 1: Su üzerinde durma :

İlk öğreneceğimiz şey budur. Her hangi bir yüzme havuza girdik. Havuzun kenarından tutunuyoruz. Ciğerlerimizi tamamen havayla doldurduk ve kısa süreliğine yaklaşık bir yada iki saniye elinizi yüzme havuzun kenarından bırakın bakalım batıyor musunuz? Fark edeceğiniz şey şudur: ciğerleriniz havayla dolduğu için yoğunluğunuz suyun yoğunluğunun altındadır ve bu yüzden batmayacaksınız.  Önemli not: yüzme havuzuna giderken,  bunu kendi başınıza yanınızda profosyenel bir yüzücü olmadan denemeyiniz. Can güvenliğinizi riske atmayınız.

Etiketler: Yüzme Teknikleri, Yüzme StilleriHızlı Yüzme Teknikleri, Yüzme Teknikleri Resimli Yüzme Teknikleri Video Yüzme Teknikleri Resimli Anlatım Yüzme Videoları Yüzme Öğrenmek Yüzme Nefes Teknikleri

Yüzme Teknikleri Adımı 2: Su içinde Yatay durma:

Bir sonraki yüzme tekniği su üzerinde yatay konumda durabilmektir. Kolay olan su üzerinde ağzın su içinde kalacağı şekilde yatay durmaktır. Yüzme havuzuna girin. Kollarınızı yana koyarak su üzerinde bir kaç saniye yatay durmayı deneyin. Başınız ilk seferde su içinde olabilir. Birkaç saniye batmadan durun. Bir diğer yatay durma şekli ise su içinde ağız dışarıda olacak şekilde yatay durmaktır.   Bu diğerine göre biraz daha zordur. Burada gene kollarınızı ve bacaklarınızı iki yana açın. Su üzerinde yatay dururken yapmayacağınız tek şey paniklememek olsun.

Yüzme Teknikleri Adımı 3: Ayak Çırpma:

Yüzme sırasında hareket etme. Su üzerinde yatay konuma gelen sırt üstü de olabilir ağız su içinde olacak şekilde de olabilir. Kulaç atmadan sadace ayaklarınızı kullanarak yüzmeye çalışılarak yapılır. Bunun için yüzme havuzuna girin, su üzerine uzanın. Kollarınızı öne doğru uzatın. Hatta bir elinizi diğer elinizin üzerine koyun. Sadece ayak çırparak hareket etmeyi deneyin. Not: can güvenliğiniz açısından iyi yüzme bilmiyorsanız bunu tek başınıza denemeyin.

Düz bir şekilde ilerlemek için yüzme havuzunun alt kısmında siyah çizgi vardır. Ona bakarak yüzün.

Yüzme Teknikleri Adımı 4: Kulaç Atma:

Ayaklarınızı çırpmanın yanında kollarınızı ileri doğru hareket ettirip suyu çekme ve itme işidir, bir nevi köpek yüzme stili. Bu hareketi de yapmayı başarırsanız Köpek yüzme stili denen en basit yüzme stilini öğrendiniz demektir.

Bundan sonraki adım ise bir yüzme stili öğrenmektir. Belli başlı yüzme teknikleri: Serbest Yüzme, Sırt üstü yüzme, Kelebek yüzme ve kurbağalama yüzmedir. Doğru bir şekilde yüzmek için bir yüzme kursuna yazılmak en isyisidir. Aksi  taktirde doğru bir yüzme tekniği geliştiremessiniz.

Yüzme tekniklerini anlatan birkaç video var. Burada yüzme teknikleri hakkında görüntüler bulabilirisniz.

Yüzme Nefes Teknikleri (youtube)

Alexander Popov yüzme tekniği (youtube)

Diğer Sayfalar:

Yüzme Kursu

Yüzme Öğrenmek

Yüzme Stilleri

Reklamlar

Yüzme Teknikleri” üzerine 139 düşünce

 1. Geri bildirim: Yüzme « Yüzme Hocası, Yüzme Stilleri, Yüzme Kursları, Yüzmeye Başlamak

 2. hayırlı seneler diliyorum yüzme kursuna gidiyorum çok çokk iyi hocalarımız var kendime katkı kolay yüzme için yazınızı okudum emeğinize sağlık çok faydalı oldunuz ,sanırım büyük havuza alacak hoca sizin katkınızda var ,teşekkür ederim saygılarımla sevgiler,nazife…

 3. bn yüzme kursuna girrdim daha 2. günde bizi büyük havuza geçirdiler doğru bişeymi bu bnde korktum ve daha 2. günde bıraktım kursu 🙂

  • merhaba,

   Yüzme öğrenmeniz için er ya da geç büyük havuza geçmeniz gerekiyordu. Keşke ayrılmasaydınız, hocalar eşliğinde yüzmeyi daha hızlı öğrenirdiniz. Fırsatınız varsa geri dönün derim.

   • ben dalgalardan ve sudan korkuyorum bu korkuyu yenemedim ne yapmaliyim

 4. Merhabalar,ben bugün yüzme kursuna başladım.Çok memnun kaldığımı söyleyemem.Neyse havuzun kenarına tutunup suda yatay duramıyorum.Yatay duruş için ne yapmak lazım.Bunun püf noktası,tekniği yok mu?Hocaya söylediğimde yapmaya çalış olur dedi sadece.

  • Merhaba,

   yatay durabilmen çin ayaklarını çırpman gerekecek. Ayaklarını dizden değilde kalçadan belli bir ritimde çırparsan batmadığını göreceksin. Tabi hocanın dediği gibi bu çalışıp gayret sarf edersen zamanla olacak.

  • Ece merhaba,

   Yüzmeyi bilmiyoran denize girmen biraz tehlikeli olabilir. Eğer İstanbul’daysan ve Şile tarfına gideceksen göbek hizanı kesinlikle geçme, hatta hiç denize girme. Ege ya da Akdeniz de yine göbek hizana kadar girebilirsin ama sakın Denize doğru yüzme. En iyisi bir yüme kursuna başlayığ korkmadan yüzmek, unutma ki denize girmek canın kadar kıymetli değil.

 5. Merhaba ben yüzme kursuna gidiyorum 3. günüm makarna tahta ve bacak arası veriyolardı onlarla gayet iyi suyun yuzeyinde kalıyosun sadece tahtaylada kalabiliyorum. Ama direk 2,40 cm lik tam olimpik yüzme havuzunda çalışıyoruz havuzun kenarından tutarak yatay da durabiliyorum hiçbişey kullanmadan korkuyorum ne yapmam gerek ?

  • Merhaba,

   İlk başlarda korkmanız gayet doğal. 3. gününüz sonunda su üzerinde yatay durabiliyorsanız gayet hızlı ilerliyorsunuz demektir. Derinliğin 2.40 olması sizi korkutmasın. Şuana kadar öğrendikleriniz sizi güvende tutacaktır, ayrıca hocalarınızda sıra sizdeyken sizi takip edeceklerdir. Son olarak hocalarınız sizin yapabileceğiniz şeyleri sizden isteyeceklerdir. Bundan solayıda endişzeniz olmasın.

 6. merhabalar,
  yüzme kursuna başladım bugün 4.derse gricez ama ben su üstünde duramıyorum, kendimi çok kasıyorum. önerebileceğiniz teknik bişey war mı?

  • merhaba,

   su üzerinde durma hızı kişiden kişiye değişir, 4. hafta sonunda sıkıntı yaşamanızda şaşılacak bir durum yok. zaten ilk derslerde hocanız sizden hemen bir ielerleme istemiyecektir. zamanla su üzerinde durmaya başladığınızı göreceksiniz. ilk başlarda güvenliğinizi tehlikeye atmadan ağız su içinde yatary durmaya çalışın. bu sırt üstü durmaktan daha kolay. ama dediğim gibi güvenliğinizi riske atmadan.

 7. ben yüzme kursuna gittim ama hoca doğru düzgün ilgilenmedi ve suyun üstünde durmayı ve nefes almayı geç ve az gösterdiler.hiç memnun kalmadım.kendi çapımda acayip bir serbest yüzme stilim oluştu 🙂 ama kendime güvenip de boyumdan ilerisine gidip yüzemiyorum.

 8. Merhaba,
  Benim de bir sorum olacak ama, denizi biraz sonradan:) görmüş bir kişiyim.İlk yıllarda bele kadar olan yerlerde kollukla yüzme çalışmaları yapıyordum kendimce. Bilen kişilerle birlikte gidiyorum ama cesaret edip gidemiyordum. 2.yıl kollukları bıraktım. Şu anda 7 yıldır ayak parmaklarım yere değdiği yerlerde kulaçlar atıyorum. Ama etrafımdan birisi, belki burada ayakların değmez dediği anda deli gibi sahile doğru yüzmeye başlıyorum. Bacaklarım kumlara çarpana kadar hem de.
  Nasıl diyeyim, havuzda mesela, 30-40 metrelik havuzu hiç ara vermeden geçebiliyorum. Ama mesele şu, havuzun ortasında durmam gerektiği anda panikliyorum ve batıyorum. Su üzerinde kalamama gibi bir özrüm var yani.Sırtüstü yatamıyorum.
  Hatta birinde eşimin yardımıyla sırtüstü yatayım diye uğraştım, ama beni kaldırıyor diye bağırdığımı görenler, iyi ya, ya kaldırmasaydı diye şaka yapmışlardı.
  Sizce problemim nedir ve bunu nasıl aşabilirim?

  • Merhaba,

   Anladığım kadarıyla yüzme probleminiz yok. Kulaç atabiliyorsanız yüzmede oldukça ilerlemişsinz demekir. Arkadaşlarınız sizi uyarana kadar boyunuzdan derin yerlerde yüzebiliyorsunuz, uyardıklarında ise sadace panikliyorsunuz. Şunu düşünün arkadaşlarınız sizi uyarana kadar ne değişti. Yüzdüğünüz yer aynı derinlikte, su üzerinde kendi çabanızla duruyorsunuz. Aslında hiç bir şey değişmedi. Sadece korkularınız sizi pankletti. Bence yüzmede hiç bir probleminiz yok sadace korkuyorsunuz hepsi o. Şunu deneyin Güvenliğinizi çok tehlikeye atmadan, BOY ALMADAN ve SUYUN DİBİNE BAKMADAN, biraz açılın ve orada 1-2 dakika su üzerinde durun. Sonra yine kesinlile BOY ALMADAN ve SUYUN DİBİNE BAKMADAN geri sahile dönün. 20 dakika dinlenn sonra aynı şeyi tekrarlayın.

   Açılma mesafesi çok olmasın. Ve kesinlile gideceğniz deniz Karadeniz ve Maramara olmasın.

 9. Bu arada havuz yada denizde boyumu geçen bir yerde hiç deneyimim olmadı. Acaba mesele bu mu? Boyumu geçen bir havuzda mı denesem?

   • Yarın yüzme kursuna başlıyorum sirtustu boyuma kadar gidiyorum 1ay hafta 2gun 1saat sizce bu zamanın sonunda yüzme ogrenilebilir mi

   • Selam,

    yüzme öğrenme hızı kişinin kas birikimi su korkusu ve yeteneklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. 1 ay sizin için yeterli olabilir. Ancak bu süre zarfında istediğiniz seviyeye gelmeseniz bile sakın bırakmayın. zamanla ilerleyecektir.

 10. ben de yüzme kursuna gittim 10 kişinin içnde bi ben yüzemedm 2.20 m de yüzmek zor havuz bittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii……… öğrenemedimmmmmmmmmmmm………..çok zooooooorrr yyyyyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaaaaaaaa

   • Bi aksam başlayabildim nargile çalıştım ardından suya doğru yatay durup nefes alma yapacaktık ama su derin bı türlü kollarımı uzatmayı beceremedim uzatmaya çalışsam ayaklar havaya kalkmıyor :(kenarda oturup ayak çalıştım birde tahtaya hocanın yardımıyla ilerledim çok zor Cook hoca öğrenirsin dedi ama icimde bir kuşku bakalım bir sonraki ders neler olacak

   • Merhaba,

    öğrenmen biraz zaman alacaktır. Öğrenme hızın seni memnun etmeyedebilir ama zamanla öğreneceksin. Kesinlikle bırakma. İlk dersler böyle geçer, öncelikle kişinin suya alışması gerekiyor. Tabi enemli knuardan biri de hocana güvenmen, o senin hayatını tehlikeye atacak riskli şeyler istemeyecektir.

   • Umarım olur off yaa vazgeçmekte istemiyorum özel derstemi alsam acaba

   • Özel ders alırsan yüzmeyi daha hızlı öğrenirsin. Hoca birebir seninle ilgileneceğiden kendine güvenin artar. Özel dersler grup derslerinden biraz daha pahaladır

   • 3-4ders geçsin bakalım ağır ilerlediğimi görürsem haftada birde özel alırım ayaklarda problem var çalışmalısın dedi ne zormus bu ayak cirpmak

   • zamanla bacak kasların güclendikçe ve suyu daha iyi kullanmaya başladıkça hiç bir sorun olmadığını göreceksin.

   • Bugün 2.gunumdu tahtayla ayak çirparak çalıştık biraz daha iyiydi ama yine kenarda yatay duramadım :(ama en azından tahtayla suya girebiliyorum bizim kursta 5.derste olanlar var onlar tahtasiz yüzüyor muhtemelen onlara yetişmem için birsonraki ders banada tahtasiz yada tek kol diyecek o zaman biterim iste bügunlukte bu kadar birsonraki derste görüşmek üzere;)

   • gelecek derste hoca senden tahtasız yüzmeni istemeyebilir. Gerçi performansını beyenirse senden tahatasız yüzmenide isteyebilir.

   • Ve bu aksamda kurs var hiç zevkli değil kendimi zorlayarak gidicem:( bakalım bu aksam nasıl geçecek 😦

   • Bir önceki yorumumu geri almak istiyorum ilk 2ders gercekten çok zordu3.ders kolaymiydi hayır ama zevkliydi bnm yazdıklarımı görüp vazgeçen olsun istemem;)hocam bugün yatay durup nargile yapabildim tahtayla yüzdüm sahada güzeli tahtasiz kollarımı uzatıp ayakla ilerledim yarında 1 saat özel derse gidicem gelişmeleri yazarım bu arada ayaklar daha ii hocam siz nasıl buldunuz gelişmeyi sizin yorumunuzuda bekliyorum teşekkürler:)

   • Selam,

    yüzmeden zevk almaya başlaman çok iyi bir gelişme. İnsan sevdiği şeyleri daha istekli yapar. Bu işi sevmeseydin belli bir süre sonra sana işkence olmaya başlardı. Bence ilerlemen gayet iyi. Sakın bırakma çok yakında kısma mesafeli de olsa yüzmeye başlayacağınza inanıyorum.

   • İnşallah:) buaksam özel dersim var nasıl geçecek bakalım gelişmeleri yazarım teşekkürler

  • Ders bitti tek oldugu için daha iyiydi kenardan boncuklara kadar tatsız kol bacak yüzdüm:)tabi kafa içerde geriye sirt üstü yüzerek geldim başarısız oldugum bisey varki o da oldugun yerde su üstünde durabilmek:(çok az durabiliyorum sonra cup batıyorum ama yinede zevkliydi yarın denize gidiyorum bu aksamlikta bukadar;)

 11. Merhaba, 45 yaşındayım, benim de suyla alakalı olarak bir fobim sözkonusu, küçük çocukken abimle birlikte dereye düşmüşüz, benim üsütümde bisiklet, bisikletin üstünde de abim, suyun içinde bayağı kalmışım…Temmuz ayında başka bir arkadaşımla birlikte ortak özel ders aldım serbest stil yüzmeyi öğrendim, fakat devamlılıkl yok vücudum kaskatı olabiliyor, kendi kendime şaşıyorum, bir türlü rahat olamıyorum, videolardan,kitaptan veya net üzerinden bir çok şey okudum izledim, sizin de önerinizi almak istiyorum, teşekkürler

 12. Merhaba, bende yüzmeye yeni baslayan arkadaslardanım. Bu gün 2.günümdü, su üstünde ayak çırpmayı öğrendik. Benim sorunum havuzun kenarından ayrılamıyorum. Yüzme hocam bu gün su içinde bileklerinden yarı tutunarak yarı bırakarak serbest yüzme alıştırmaları yaptık. Hocamın zaman zaman bileğini bırakarak yüzmeye çalıştım. Ancak bileği tam tutmuyordum sadece dokunuyordum. Hocam bacaklarımı güzel çırptığımı söyledi Benim sorunum hiç bir yerden destek almadan yüzmek ama yapamıyorum. Mutlaka havuzun kenarından tutunma isteği duyuyorum bu durumda bende kendime olan güvenimi azaltıyor. Bu gün yeni baslayan bir arkadas hemen su üstünde kalmayı basardı. Biliyorum daha baslangıç ama yapan yapıyor. Yüzmeyi çokkkkkkkkkkk istiyorum.

  • zeliş merhaba,

   tatildeydim anca cevap yazabiliyorum kusura bakma. ilk başlarda yüzerken sıkıntı çekmen normal. Şöyle dşün koşmadan önce yürümeyi öğrenme gerek. Zamanla yardım almadan su üzerinde durabileceksin.

 13. Bu arada yüzme maceralarımı da sizlerle paylasacagım. HOCAM tavsiyelerinize ihtiyacım olacak yardımcı olursanız sevinirim . Yüzmeye yeni baslayan veya baslamayı düşünen herkese basarılar dilerim.

 14. merhaba bende yuzme kursuna gıttım .nefes almadan gıdebıldıgım yere kadar gıdıyorum ama nefes verdıkten sonra nefes almak ıcın basımı cıkardıgım zaman panıklıyorum ve nefes almadan tekarar suyun ıcıne koyuyorum bırde suyun ustunde duramıyorum ne yapmalıyım

  • Selam,

   Tatildeydim anca cevap yazıyorum. ilk başlrda emin ol herkesin şikayeti bunlar. Zamanla nefes alırken sorunlarını aşacaksın. Önerim şu nefes alacağın zaman kolunu atar atmaz hafif yana eğilip boşını omuzuna bakacak şekilde çıkarıp nefes alman. İlk bşlarda zorlanırsın ama dediğim gibi zamanla gelişecektir.

   • Hocam nerelerdesiniz 😉
    6.dersim ve tahtasiz yüzdüm
    Gün geçtikçe yüzme ogrenmek zevkli bir hal almaya başladı hatta bitsin teknik için 1ay daha devam edicem
    Kulaç atmak çok zor cokkk

   • Bence 6. hafta da tahtasız yüzmeye başlaman çok iyi bir gelişme. Yüzmeyi oldukça hızlı öğreniyorsun. İlk başlarda kulaç atarken zorlanabilirsin. Kasların gelişmesi zaman alacaktı, birde ilk başlarda kulaç atarken gereğinden fazla enerji atarsın. Ama zamanla kulaç atarken zorlanmadığını hissedeceksin.

  • Teşekkürler hocam
   Bugüne kadar spor yapmamış olmanın hamligi en kolay harekette bile yoruyor neyseki vazgeçmek gibi bir düşüncem yok 1ay daha gidersem teknik olarak biraz daha düzelir belki herkes gitmeli bilmiyorum diyip oturmakla olmuyor;)

 15. yüzmenin faydaları saymakla bitmez.Çünki vücudu sıkılaşdırıyor ve kas yapmakta kolaylık sağlıyor.Mümkün zamanlamada bence her kes bu spor dalıyla ilgilenmeli.teşekkürler.

 16. yüzmeyi yavaş yavaş öğrenmeye başladım tamamen öğrendim diyebilirim tum yuzme öğretmenlerine teşekkr ederim

 17. Şimdi ben 1 2 aylık yüzme kursuna katılsam hiç bilmiyenle az çok bilen aynı yerde mi eğitim alıyo yoksa seviye olarak ayrılıyo mu?

 18. Hocam merhaba,
  Ben Suyla Daha yeni tanıstım diyebilirm 1 hafta kadar zaman oldu.. kendi kendime serbest yüzmeyi suyun altında yüzmeyi biliyorum ancak suyun üzerinde kalamıyorum yani biyerden destek almadan duramıyorum suyun üzerinde boy olan yerlerde yüzüyorum hep boyugeçen yerlere bir türlü gidemedim :S

  • Ulaş selam,

   Birincisi seni şu konuda uyarayım. Su altından yüzmek kolay birşey değildir. Kesinlikle bunu deneme. Su içinde askıda kalırsan çıkamayabilir ya da batabilirsin. Buda canına mal olur. Dalıp çıkmak oldukça ileri seviye bir işdir ve her zaman tehlikeldir. Tavsiyem bunu kesinlikle deneme. Kendi kendine yüzme öğrenme zor ve tehlikeldir. Tavsiyem bulunduğun yerde bir yüzme kuruna yazılman. Ama ilada deneyeceğim diyorsan derin olmayan bir havuzda en dış kulvarda deneyebilirsin. Son olarak kesinlikle su altından yüzme, ve etrafında varsa uzman kişiler eşliğinde yüzmeyi öğrenmeye çalış. Unutma yüzme öğrenmek canın kadar kıymetli değil.

 19. Merhaba, ben de yüzmeye çok geç yaşlarda başlamış birisiyim, öncelikle havuzda sadece simitle yüzüyordum , kolluk taktığımda asla yüzemiyordum, 3-4 günüm simitle geçti ve dedim ki çocuklar bile yüzüyor ben de yapabilirim, internetten bir kaç teknik öğrendim ,en önemlisi ciğerlerinde hava varken batmamaktı sonra, boyumu geçmeyen havuzda kendim bir iki metrelik mesafede nefes alıp kulaç atmayı denedim ve bir saat sonra kulaç atabildim, diğer günlerde ise bazen ilk başta vücudumu kaldıramasamda 5-10 dk. sorun çözüldü bazen bir gün bile hiç yüzemediğim zamanlar oldu. sonuç olarak 15-20 günlük bir tatil sonunda artık boyumu geçmeyen deniz veya havuzda gayet güzel kulaç atabiliyorum. Sorunum ise derin ve boyumu geçen yerde kulaç atmadan su üstünde duramamak bu yüzden derinlere gidemiyorum kulaç atmazsam batıyorum çünkü…bunu boyumu aşmayan yerlede kulaç atmadan durmayı denedimmm ama hala başaramıyorum. püf noktası nedir… nasıl derinde kulaç atmadan dinlenip, durabilirm… önümüzde ki yaz mutlaka işe yarayacaktır… sizi bulmuşken sormak istedim teşekkürler…

  • elvan selam,

   yüzmenin püf noktası tabiki pratik. ne kadar çok pratik yaparsan o kadar çabuk hem kendine güvenin gelir. hemde daha iyi kulaç atarsın. kulaç atıp belli bir süre gittikten sonra kendini sırt üstü duracak şekilde çevirebilirsen dinlenmeye fırsatın olur. buda nefes alman için zaman kazandırır. eğer sırt üstü duramıyorsan, avucun tamamen açık parmakların bitişik olacak şekilde ilinle sanki merdiven basamaklarına basarmış gibi suya basıp kafanı kaldırmayı dene bu şekilde de nefes alabilirsin. atbi bunları kesinlikle kendi başına deneme. en iyidi uzman bir kişiden yardım alman. unutma yüzme öğrenmek canın kadar değerli değil.

 20. ben iyi yüzerim buraya beden ödevini yapmak için girdim tüm yüzme tekniklerini yapabiliyorum iyi bir şekilde

 21. bende kursa gıdıyorum yalnız etap atlatıkca hocalarımız degısıyor.her hoca farklı bır sey soyluyor ozellıkle nefes alıp verme konusunda dogru olan nedır nefes alıp agız ve burunda beraber mı verılır yoksa yalnız burundanmı

 22. ben de yüzme kursuna başladım skolyoz oldugum için havuz da zamanım çok güzel geçiyor çok fazla komik olylar oluyor kendimi gülmeden tutamıyorum ilk gün çok güzel geçti 2. ve 3.gün ise tahta ile yüzme başladık ben ilk yapamamıştım sebebi ise ayagımı ters çırpıyormuşum bunu kendim farkettim ve artık tahtayla yüzebiliyorum ama 2.50m geçince korkuyorum bunun için hocam ben yüzerken ve diger arkadaşlarda yüzerken çok dikkatli davranıyor ayrıca nargile yapmayı çok seviyorum bu arada herkesin kurban bayramını kutluyorum

 23. selam,
  bır aydır kursa gıdıyorum bayram dan oncekı en son ders cok guzel gecmıstı suyun altından kulac atarak bıle yuzebılmıstım yalnız bu bayram tatılı cok kotu oldu bır haftalık ara yuzunden bu gün baya kotuydum normalde yuzustunu ıyı yapardım onu bıle beceremedım ozellıkle ust bacaklarım cok cabuk agrıdı resmen bacaklarımın ferı gıttı morolım cok bozuk bu boylemı devam edecek sırt ustu durabılmek dede problem yasıyorum bunun bır puf noktası yokmudur?

  • selam,

   yeni öğreniyorsan ve ara verdiysen kısa süre sonra zorlanman normal. Çünkü yüzme olayı hala reflekse dönüşmedi. Zamanla düşünmeden kulaçların bir biri ardına gelecek. Birde su altından yüzmeye bence çalışma. Su içinde askında kalıp çıkamayabilirsin.

 24. serbest stil yüzmede nefes aldıktan sonra, ağız ve burundan nefes vererek mi kulaçlara devam ediyoruz.(diğer nefes alımına kadar) yoksa diğer nefes alımında hem verip hem alacak mıyız?

 25. S.a hocam benimde iki sorum var.1. su üzerinde nasıl sabit kalırım.2.de kulac atarken nasıl nefes alcam.teşekkürler.

 26. merhaba
  bende yüzmeyi öğrenmek istiyorum ama daha önce hiç yüzmedim bu kurslara katılmak istiyorum ben tesettürlü bir bayanım bayan yüzme hocası varmı ve bayanlara özel havuzunuz varmı yardımcı olursanız çok sevinirim..

 27. ben 1.5ay kursa gittim ama saece 1. bölümde kaldım atlamayı yapamyom ama suya dayanabiliyorum tahtayla yüzerim makarnayla yüzemem çünkü hemen batıyor bikaç kez simit le denize girmeye çalıştım ama batıyorum1metre gidiyom batıyom daha 30kiloyum birde sorum var ayaklarımızı suyun içinde çıkarmadanmı çırpıyoruz yada çıkararakmı çırpıyoruz ben çıkarıp çırpıyorum yaaa lütfen bişi söleyin yüzmek istiyom…………………………

 28. Geri bildirim: Yüzme Hocası | Yüzme Hocası

 29. Slmlar.kizim yüzme kursuna gidiyor 6 yasinda.fakat bağimsiz kulaç atamiyor hoca kolluk takalim dedi sizce doğru mu?teşekkürler

 30. Hocam merhaba, kızım 5 yaşında, yüzme kursuna başlattık. 2 ders gitti. Ama sudan çok korkuyor. İki ders boyunca da ağladı.İlk derste bir bayan hoca özel olarak ilgilendi onunla. Suya girebilmesini hatta ara ara gülümsemesini bile sağladı 🙂 İkinci derste bu hoca yoktu, grupla çalıştı. Bu hoca da bence gayet iyi yaklaştı ona, korkusunu anlayarak. Ancak kızım hala çok korkuyor hatta gitmek istemediğini söylüyor. (Aslında karakteri böyle genel anlamda çekingen ve korkak bir çocuk.) Ben yüzme öğrenmesini çok istiyorum. Spor yapsın istiyorum. Kendisine nasıl yaklaşmamızı, ne yapmamızı önerirsiniz?

 31. selam hocam ben kulac atarken ayaklarımı hareket ettırmekte zorluk cekıyorum bunu nasıl cözcem

  • selam Mete,

   genelde ilk başlarda öğrenme aşamasında hareketler hala beyin tarafından yapıldığı için sürekli hata yaparsın. Bisiklet öğrenmek gibi. Tafsiyem şu olabilir. İçinden say. Kulaç-Ayak Klaç-Ayak Kulaç-Ayak diye. Zamanla bu ritme oturur.

 32. Merhaba,ben yüzmeyi denizde öğrendim fakat sadece su altında yüzebiliyorum su üstüne kafamı kaldıramıyorum su üstünde de yüzebilmem için ne yapmam gerekiyor?

  • bence su altında yüzme diye bir şey yok yüzmenn tanımı zaten can güvenliğini sağlayacak şekilde su üzrinde durabilmektir. tavsiyem su altından yüzmeyi denememen. ya su üzerine çıkamassan ya askıda kalırsın ne olabileceğini hiç düşündün mü? yüzmek canın kadar değerli değil.

 33. Selam Hocam,
  İlk defa yüzme kusuna kayıt oldum. 30 yaşındayım öğrenmek biraz daha güç. Burnum kırık olduğu için ağızdan nefes alıp veriyorum. Ameliyat olmama rağmen hala ağızadan nefes alıyorum. Bu uykudada böyle…
  Şimdi kurs hocasına, nefes alma problemim var diye izah ettim önemsemedi. 4cü derse girmeme rağmen tahta ile yüzemiyorum. Suya kendimi bırakamıyorum. Ağızdanmı burundanmı nefes alınır. Korku biraz fazla. Kursu bırakmalılıyım? Teşekkür ederim.

  • Vardarlı selam,

   Yüzücüleri izleme fırsatın oldu mu bilmiyorum burunları tıkaçla kapalıdır. Yani yüzme öğrenmen için burununa gerek yok zaten nefes ağızdan alınıp ağızdan verilir. Bence kesinlikle bırakma devam et. Zamanla iyileşirsin. Kişinin becerisine göre 3-4 ayda yüzme öğrenenler bile oluyor. Birde öğrenmenin yaşı yoktur 🙂

 34. Hocam 7 gundur kursa gidiyorum makarnayla dahi havuzun kenarina tutunmadan duramiyorum.hoca o gun zorladi olimpik havuzun enine makarnayla yuzdurdu ama o kadar panik yapiyorum ki agzim suya battigi an ciglik atiyorum,nefes ile sorunum var,ayagimin yere degmedigini bilmek panik yaptiriyor…hatta derse gelirken sakinlestirici ilac surup ne varsa iciyorum ama nafile

 35. Hocam bir haftadir her gun kursa gidiyorum .Ve hala makarnayla dahi havuzun kenarina tutunmama ragmen heyecan yapiyorum.Calistigimiz havuz olimpik ve hoca gecen gun enine havuzu yuzdurdu makarnayla.O kadar korktum ve panikledimki yanimdaki hocaya tutundum ..ayagimin yerden kesildigi fikri panikletiyor.Cenem suda ilerleyemiyorum.Agzim yada burnum kulagim filan suya girince panikleyip batiyorum..gelirken sakinlestirici surup iciyorum ama nafile..nefes alip veremiyorum heyecandan..ne yapmaliyim,teknigimmi yanlis kollarimin su icinde ilerletiyor hoca ama suyu cekemiyorum ve ellerim ayaklarim karisiyor..Nolur yardim edin hocam Allah rizasi icin

  • yasemin selam,

   malesef yüzme öğrenen herkes az ya da çok boğulma korkusu yaşar. kişinin yapısına göre de kurkunun süresi değişebilir. Korkman normal, bence bunda sıkıntı yok. er ya da geç öğreneceksin. şunu düşün suya paralel yüzdüğün sürece gövden yere değmediği zaman altındaki su ister 1.5 metre olsun ister 30 metre farkeden bir şey yok. su üzerinde kalmayı başarıyorsan derinliğin sorunu yok. su yutarsan korkma her kes yüzerken az ya da çok su yutar bu doğanın konunu. devam et bir hafta olmuş hem. insanlar aylarca yüzme öğrenemediği oluyor.

   • Tesekkur ederim hocam ..bugun ara verdim kendimi cok kasinca bacaklarim tutuldu.Yarin onerinizi yapacagim. Kafami suya sokabildigim ve paniklemedigimde olacak inaniyorum

 36. İyi gunler hocam bende tam 15 derstir ozel derse gidiyorum. Ama halarahat olamiyorum ve bu beni batiriyor. kollukla hoca esliginde yuzerken bile yuzumu suya sokamiyorum basim surekli ileriye bakiyor ve bu da ayaklarimi batiriyor. Basimi suya sokma konusunda oneriniz nedir hocam agzimdan alip burnmdan vermeye calisiyorum ama yzum suya deger degmez nefes ritmin bozuluyor

  • fatma selam,

   kurbağalama yüzme sitili var. en rahat yüzme sitilidir. bunu denedin mi hiç. hatta bu yüzme sitili bayanların en çok tercih ettiğidir. yanlız normal kurbağalam da ki gibi suyuna altına girip nefes alırken su üstüne çıkmakdan bahs etmiyorum. Mesela bu şekilde deneyebilirsin. Ya da sırt üstü yüzmeyi. Eğer serbest sitil yüzmekta ıslarlıysan şunu deyebilirsin. mesele 5-10 kulaç attın baktın nefes almakta sorun var, sağ kolunu atarken göğüs altından geçirip sırt üstü pozisyona geçip nefes alabilirsin. bir kaç saniye sırt üstü kalıp sonra tekrar normal pozisyona geçebilirsin.

   • Hocam bunu deneyecgm..suda ters donerken panige kapilabilrim ama pes etmek istemiyorum..bir de son sorum su burundan al agizdan ver mi yaparken suda nefeseimi tutup yuzeye yakin m vermeliyim tammen bosaltip mi cikarmaliyim kafami tesekkur edrim hocam

   • selam. Bunu denerken yanlız hocana danışmanda farya var. ters hareket yapmatan kaçınmalısın. hayat meselesi sonuçta. nefesi ağızdan alıp ağızdan vermesilisin. normal nefes alır gibi. ama eğer kafanı çıkarırken sıkıntı yaşıyorsan nefesi hemen verme panikleyebilirsin.

 37. Kolay gelsin:) ben ozel ders aliyorum ama su uzerinde durmayi ogrenmedik havuzun ortasinda su uzerinde durmam icin kol bacaklarim nasil olmali simdiden tesekkur ederim sevgili hocam

   • Yok hocam kas anlaminda degil kol ve bacaklarimi nasil cirpmaliyim su uzerinde kalabilmek icin

   • ha tamam bacaklar kalçadan haraeket edecek şekilde ritmek aşağı yukarı doğru. çok hızlı değil. kolar ise hocanın size gösterdiği sitile göre 3 kol bir nefes ya da 2 kol bir nefes olabilir.

 38. 15 yaşındayım yüzme kursuna yazıldım ilk dersim geçen hafta pazardı.Hocamız su altında burundan nefes verme,bacak çırptırma,Kenardan tutunarak su üstünde yata pozisyonda olma işlemlerini ve elimize süngerleri vererek sadece ayak çırparak yüzme işlemini yaptırdı.Başarılısın diye sadece beni atlama bölümünden atlattı.Suyun üstüne çıkmayı başardım ama beni kenara o getirdi.Sizce yüzme öğrenmek için ne kadar giderim kursa.2.dersim yarın gelişmeleri size söylerimç

 39. ersin fırat ersus yüzme hocası olmak zordur biraz tecrübeli olman lazım ilk önce öğrenmek gerek eğer öğrendiysen uzmanlarla danışman senin için iyi olycaktır

 40. Yüzme derslerine başlayalı neredeyse 1 ay oldu. Ve ben suyun üstünde bile duramıyorum. Sanırım kapasite ve yetenek diye bir olay var! Eğer öyle olmasaydı ben 30 yaşında tahtayla bile batarken…bacak kadar çocuklar daha ilk dersten kulvar değiştiriyor. Kursa başladığım günden beri moralim çok bozuk! Yavaş yavaş psikolojimin bozulmaya başladığını da itiraf etmeliyim. Çabalarım sonuçsuz, yorulmam ve çalışmalarım hep boşa gidiyor. Kursa gelenlerin benim kadar üstüne düşmedikleri ve benden daha az efor sarf ettikleri halde yüzebiliyorlar. Ben ise sürekli batıyorum. tahtayla bile yüzemiyorum. sanırım tam olimpik havuza gelmek bir hataydı. Ve artık umutlarım tükenmeye başladı. Sinir ve strese boğuyor beni yüzememek. yapılması gereken her şeyi biliyorum, yapıyorum ama başarısız oluyorum. hayatımda hiçbir şey için bu kadar zorlanmamıştım. Sanırım belli bir yaştan sonra öğrenilmiyor ve her şeyin bir zamanı var.Pes etmedim kursu bırakmadım ama bütün hevesim söndü, başarısız oldukça yüzmekten soğuyorum her dersten sonra.. hocalar çok atarlı üstelik gereksiz yere. yani beni paniğe sürüklüyorlar ve elim ayağım birbirine dolaşıyor. şunu anladım ki yüzmek bir yetenek işi ve yeteneğin yoksa yüzemiyorsun. eğer kursun sonunda öğrenememiş olursam bu başarısızlık beni yüzmeden sonsuza kadar uzaklaştıracak ve havuza veda etmiş olacağım. yüzmeyi becerenlerden nefret ediyorum:( batmıyolar, sendelemiyolar ve hiç hata yapmıyolar. onları çok kıskanıyorum ve onların yerinde olmak için neler vermezdim. özel hocanın faydası olacağını sanmam. çünkü yüzme eğitmenlerinin hepsi aynı.Keşke hiç başlamasaydım. bu kadar zor ve imkansız olduğunu bilmiyordum. eğer kursa yazılmayı düşünüyorsanız iyice düşünün derim. dünyanın en zor belki de öğrenilmesi en imkansız sporu..

  • yok Mutlu bu kadar umutsuz olma. paraolimpic turnuvaları var. Buradaki insanlar resmen imkansız diye birşeyin olmadığının en iyi kanıtı. Er geç yüzeceksin bu sadace zaman meselesi.

   • Aleyna selam,

    Tatilde olduğumdan maillere bakamıyordum. Hocalar atlama şekillerini göstermiştir. Kolay olan atlama Sol ayak önde sağ ayak arkada sağ ayağını hafif kırıp kollarını başının üzerinde barmak uçunda birleştirip atlamadır. Zor olan ise iki aya aynı hizada dizlerden hafifçe kırıp kollar yine aynı şekilde atlamadır.

   • kendimi gördüm anlattıklarınızda 😦 bundan 4-5 sene önce bende hiç bilmediğim halde havuza atladım batıp çıktım sürekli boğuldum sandım. şimdilerde kursa gidiyorum ama tahtayla bile yüzemiyorum kenardan uzaklaşamıyorum tahtayı bile batırıyorum . benden sonra gelenler kulvar atladılar ümitlerim tükenmek üzere 😦

  • kendimi gördüm anlattıklarınızda 😦 bundan 4-5 sene önce bende hiç bilmediğim halde havuza atladım batıp çıktım sürekli boğuldum sandım. şimdilerde kursa gidiyorum ama tahtayla bile yüzemiyorum kenardan uzaklaşamıyorum tahtayı bile batırıyorum . benden sonra gelenler kulvar atladılar ümitlerim tükenmek üzere 😦

 41. Merhabalar…
  Ben skolyozum olduğu için yüzme kursuna başladım.18 yaşındayım.İlk derste ayaklarımı çırpmam için alıştırma yaptık ve eğitmen ayaklarımı çırparken ayaklarımın su yüzeyine çıkması gerektiğini söyledi. Havuzun kenarındayken bunu yapamadım ama tahta yardımıyla yaptım.Olimpik havuzda tahtayla karşıya geçmeyi denedim. Sizce 1 saat için fazla değil mi bunlar? Sizce daha suya alışmam sağlanmadan ayak hareketlerine geçmem normal mi?

 42. merhaba ben 1 ay yüzme kursuna gittim ilk gün beni havuza atlattilar hiç korkmadim zaten batmadigimi gördüm 2. gün depar taşından atlattilar hic itiraz etmeden atladim ama suyun icine bayaga battim bogulma tehlikesi yasadim cok korktum sonradan su beni kaldirdi fakat ben o günden sonra hic atlayamadim hocamda beni diskalifiye etti ben depar tasından nasıl atlayabilirim nasil korkumu yenebilirim?

 43. Merhaba ben 1 ay yuzme kursuna gittim ilk gun beni havuza atlattirdilar herkes sirayla atlayinca bana sira geldi bende hic korkmadan atladim zaten suyun üstünde kalinca hic korkmadinm ama 2. gün beni depar taşindan attilar suyun altinda bayagi nefessiz kaldim cok korktum bir daha suya atlayamadim ve hocalar atlama yinca beni diskalifiye ettiler ben depar tasindan nasil atlamaliyim yuzme kursuna yeniden yazilmayi dusunuyorum fakat atlamaktan korkuyorummm

 44. Merhaba.32 yaşındayım.Yaklaşık 2 aydır yüzmeye gidiyorum .Ama daha doğru ayak vuruşlarını(flutter kick) yapamıyorum.Yapamadığım için yüzme tahtasıylada ilerleyemiyorum .yüzme tahtasıyle gitmek istediğim de yerinde sayma durumu oluşuyor.Kısa kesim havuz paleti alsam faydası dokunur mu yada doğru ayak çırpma için bir yavsiyeniz var mı

 45. Hocam benimde size birkaç sorum olacak ben yuzmeyi ogrendim iyide yuzuyorum 25 metreyi 30 saniyede kulacla gidebiliyorum nefestede sıkıntı yok fakat ben havuzun tam ortasinda dik olarak suyun uzerinde durmaya ve o sekilde dinlenmeye calisinca daha cok enerji kaybediyorum bu konu hakkinda ne yapmaliyim ? Birde bir sey daha var benim bir arkadasim var benden daha hizli yuzebilecegini soyluyo ayni kursa gidiyoruz ben onu nasil gecebilirim ?cevaplarsaniz memnun olurum

 46. meraba ben yüzme kusuna yeni başladım ve 2. seansı bitirdimtoplam 8 seans sürecek .. kursa 1. düzeyden başladım ama ben 6 yaşımdan beri yüzüyorum kolluğu son 3 yıldır bıraktım , ayaklarım yere değmeden yüzebiliyorum ama teknik olarak ayrıntıları bilimiyorum bu yüzden sizce bu kursa devam etmelimiyim yoksa hocaya kendi yüzmemi gösterip kararı ona mı bırakmalıyım yada deavm etmeli miyim ayrıca yarışmalara katılmak istiyorum

 47. Yorumlarınızın tamamını okudum.Bizler için çok faydalı oluyor.Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Bende yüzmeye yeni başladım 4.derste su üstünde sırt üstü gidebiliyorum.Suya paralel yüzüstü giderken tahta kullanıyorum.Yüzüstü yüzerken vücudum suyun içinde düzgün durması için başımı sudan kaldırmadan 15 m gidiyorum tahta yardımıyla sonrasında nefesim bitince başımı suyun üzerine kaldırınca bütün dengem bozuluyor.Dengem ve su üzerindeki duruşum bozuluyor.Bu durumlarda sizce ne yapmalıyım.Tüm nefesimi su içinde harcamam normalmi.

 48. 18 yasindayim cocuklugumdan beri yuzme kurslarina gittim ama ogrenemedim .2 gün sonra yüzmeye baslayacagim ve korkum var havuzda olimpik havuz bide napabilirim suyun altinda birsey varda cekicek gibi geliyor yardimci olurmusunuz . NOT: cocukken havuzda bogulma tehlikesi atlattim

 49. Hocam ben yuzme ye basladim 6.derste ama cabuk yoruluyorum nefesim tukeniyor ve ilk atladigimda panikle batiyorum ne onerirsiniz simdiden tesekkurler

 50. merhabalar hocam
  Yüzme antronoru olmak istiyorum bunun için 1. kademe sınavında nasıl bir sınav yapılıyor? Cevabınızı beklıyorum cevaplarsanız çok memnun olucam saygılar.

 51. Merhaba ben yuzme biliyorum suyun ustunde yuzun havaya donuk sekilde yatarak durabiliyorum ama buyuk havuza girmeye korkuyom kucuk havuzun mesafesi cok kisa ne yapmaliyim

 52. Merhaba ben yuzme biliyorum sirtustu yatarak suyun ustunde durabiliyorum ama buyuk havuza girmeye korkuyorum kucuk havuzun mesafesi cok kisa oluyor ne yapmaliyim.korkmadan girmelimiyim

 53. merhaba benim havuz deneyimim hiç olmadı gitme şansımda yok açıkçası yılda 1 yada 2 kez denize gidebiliyorum anca suyun üzerinde durup belli mesafeye kadarda yüzebiliyorum ama hiç boyumu geçen yerlere gidemiyorum orada kalıyorum etrafımda bilen kimse yok ben boyumu geçen yerlerde nasıl yüzebilirim tek başıma cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkürler 🙂

 54. Hocam acayip yoruluyorum yüzerken. Ne yapmam gerek. Nefes alış verişimi düzene sokmam gerekiyor ama nasıl. Teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s