Hızlı Yüzme Teknikleri

Hızlı Yüzme Teknikleri

Yüzme TeknikleriHızlı Yüzme Teknikleri, Uzun süreli hızlı bir şekilde yüzmek için iki şey çok önemlidir. Birincisi yüzme tekniğinizin iyi olması gerekmektedir. İkincisi ise kondisyonunuzun hızlı bir şekilde yüzme için yeterli olması gerekmektedir.

Hızlı yüzmeden kasıt kesinlikle kısa süreli hızlı bir şekilde yüzüp sonra nefes nefese kalmak anlaşılmasın. Kişi 20 metre çok hızlı yüzebilir. Ancak bu onun gerçekten hızlı yüzebildiği anlamına gelmez.

Serbest stilde yüzdüğümüzü düşünelim. Serbest stil yüzme diğer stillere göre daha hızlı yüzülebilen bir yüzme stilidir. Uzun süreli hızlı yüzebilmek için: Ayak çırpışları, kulaç atma ve nefes alma koordineli olmalı. Nefesler zamanında ve vücudun ihtiyaçları karşılayacak şekilde alınmalı. Kulaçlar tam olarak yapılmalı. Bir kulaç bitmeden diğer kulaç başlanmamalı. Ayak çırpışları kulaç atarken sadece batmayı önlemek için yapılmalı.

Etiketler: Yüzme Teknikleri, Yüzme StilleriHızlı Yüzme Teknikleri, Yüzme Teknikleri Resimli Yüzme Teknikleri Video Yüzme Teknikleri Resimli Anlatım Yüzme Videoları Yüzme Öğrenmek Yüzme Nefes Teknikleri

Yüzme Teknikleri Uzmen Tv yüzme teknikleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Alternatif Spor sitesinde yüzme teknikleri hakkında güzel bir makale var.

Diğer Sayfalar:

Yüzme Kursu

Yüzme Öğrenmek

Yüzme Stilleri

Reklamlar

Hızlı Yüzme Teknikleri” üzerine 35 düşünce

 1. 9 yaşında oğlum var bir kulupte yüzmeye devam ediyor 6 aydır yüzüyor şuanda tüm sitilleri öğrendiler hızıyla ilgili kaygılarım var daha hızlı yüzebilmesi için ne yapabiliriz ayrıca şuanda sadece hafta sonları calışıyorlar bu yeterli olurmu yaşıtlarını yakalayabilmesi için ne yapabiliriz teşekkürler

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun bu kadar erken yaşta yüzme öğrenmesi bence zaten çok güzel bir haber. Hatta bütün stilleri öğrendiyse bu çok çok güzel bir haber. Bence şimdilik yeterli. Zamanla yüzme hızı gelişecektir. Hafta da iki günlük yüzme antremanıda 9 yaşında ki bir çocuk için ideal. Fazla zorlarsanız bu sefer yüzme sporundan soğuyabilir. Hızı konusunda da endişe etmeyin, zamanla hem stil hem de hız kesinlikle gelişiyor.

   • Merhaba, ben 17 yaşında bir lise son öğrecisiyim.Yüzme konusunda küçüklüğümde eğitim almıştım.Ancak eğitim aldığım kulüp yeterli kişi olmadığından dolayı kapandığı için eğitimim yarım kaldı.Ama hiç bi zaman hedefimden vazgeçmedim.Yüzmeyi gerçekten çok seviyorum ve yüzme sporuyla bir yerlere geleceğimi düşünüyorum.Sizden bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum.Bu sene okulum bittiğinde kendime bir kulüp bulmak istiyorum.Bulunduğum şehirde yaz-kış açık yüzme havuzu bulunmadığından büyük şehirlere gitmeyi düşünüyorum.Beni yönlendirirseniz gerçekten çok sevinirim.Cevabınızı bekliyorum…

   • Selam Eren,

    Yüzmeyle bu kadar ilgilenemen beni sevindirdi açıkçası. Büyük şehilden kastın İstanbul ise burada hem Anadolu hem de Avrupa yakasında ders veren klüpler var. Yüzme bilgi derecene göre seni bir sınıfa alıyorlar. Bunun dışında Galatasaray Fenerbahçe vb klüplerin yüzme okulları var. Diğer şehirlerdede de ders veren kurumlar var. Umarım kısa sürede hedeflerine ulaşırsın.

 2. Merhaba ben 13 yaşında 7 sınıf öğrencisiyim.Ben 7-8 yaşlarında yüzme eğitimi almıştım ama kişi yetersizliğinden kurs kapandı.Ama ben yüzmeyi çok sevdiğim için pes etmedim İzmir-Yenifoçada denizde kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama nedense hızım yükselmiyor.Başka sitelerde iyi ve hızlı yüzmek için kondisyonumuzun iyi olması gerekiyormuş.O yüzden diksiyon eğitimine falan gittim.Şu an diyaframım çok iyi ama neden hızımın yükselmediğini merak ettim.Size zahmet bana hızlı yüzmek için ufak taktikler verebilirmisiniz.

  • Merhaba,

   Yaşın itibariyle kas birikimin belli bir miktardadır, bu yüzden şimdiden kendini çok yormana gerek yok. Serbest stilde hızlı yüzmen için kafanın su altında olması gerekecek. Diyaframların yeterince oksijen alabiliyorsa üç kol bir nefes şeklinde yüzmeni önerebilirim. Ama dediğim gibi yaşın küçük nasıl olsa ileride çok hızlı yüzeceksin.

 3. merhabalar ! 13 yaşındayım kurbağacıyım babam türkiye 1.ncisidir 🙂 uzun kurbağacıyım ben 50 metre kurbağam atlayarak 46 saniye , 50 metre serbestin atlayarak 41 saniye. Yüzme takımında değilim. Kendimi yüzmeye adadım , babamla beraber pazartesi günü hariç her gün 2000 metre yüzüyoruz. 7 yaşımda yüzmeye başladım 6.sınıfta yüzme antrenmanlarına başladım ve 7.sınıftada devam ettim. Branşım:kurbağalama stili uzun yüzücüyüm 100-200 metre kurbağa yada kelebek stiliylede bu yıl yarışmalara katılacağım.

 4. merhaba ben 13 yaşındayı yüzmeyi kendim öğrendim kursa gerek duymadım ama fazla hızlı yüzemiyorum kulaç atınca 30-40 metre sonra yoruluyorum yorulmamam ve daha hızlı yüzmem icin yardımcı olur musunuz

 5. Merhaba ben 16 yaşındayım yüzmeyi çok iyi biliyorum boyum 1.77 cm kilom 68 okullar arası yüzme yarışmasına katılmayı düşünüyorum hızlı yüzmem için sadece başımın suyun içinde mi olması gerekiyor bi de nefes tutmam dakikasıda 1 dakika 15 saniye yeterlimi

  • hızlı yüzmen için nefes kol ve bacak koddinasyonunun iyi olması gerekiyor. uzun süre başın soyun altında olması ilerleyen anlada sorun yaratacaktı. vücut ihtyacı alan oksijeni alamassa kafanı uzun süre su üzernde tutma ihtiyacı duyacaksın.

 6. Merhaba ben 15 yaşındayım ve yüzmeyi kendim öğrendim ve bu yıl yüzme havuzuna üye oldum yüzmeyi iyi biliyorum 50 metreyi durmadan yüzüyorum fakat kafam suyun içinde 3 kulaç attıktan sonra mı nefes alayım yoksa 2 kulaçta mı nefes alayım ??

  • Selam ilker,

   2 kolda bir nefes alırsan daha iyi nefes alırsın ve uzun süre yüzebilirsin. 3 kolda bir nefes alırsan belli zaman sonra nefesin kesilebilir ama daha hızlı yüzersin. ben 2 kolda bir nefes almanı öneririm.

 7. Merhaba ben geçen sene de yüzme kursuna gittim bu sene de gidiyorum,yüzmeyi biliyorum,milli yüzücü olmak istiyorum,7.sınıftayım ve 12 yaşındayım,kendime bir kulüp bulmak istiyorum ve lisans almak istiyorum,öncelikle nasıl bir kulübe yazılacağım,ve lisans almak için ne yapmam gerek?Bana yardımcı olur musunuz,16 yaşımda olimpiyatlara katılmak istiyorum.

   • Peki ya 12 yaşından sonra 4 yıl içerisinde 2016 Olimpiyatları’na yetişebilir miyim?Bir de 30-40 metreden sonra bende de hafif bir yavaşlama oluyor,tuvalete falan gittiğimde aynada yüzümün kıpkırmızı olduğunu görüyorum,bu yorgunluğu nasıl önleyebilirim,çünkü yorgunluğum nefesimi de etkiliyor?

 8. Merhaba! Adım YUSUF. 13 yaşındayım. bütün yüzme stillerinde iyyim lakin kurbağalama ve sırt üstü yüzme stilinde başarısızım. Bunun için ne yapmalıyım? Ve bu arada KARADAYI hayranıyım. İlginiz için çok TEŞEKKÜRLER. 🙂

  • Selam Yusuf,

   13 yaşındaki biri için serbest yüzme bence yeterli. Anladığım kadarıyla kelebek yüzme de biliyorsun. Zamanla kasların geliştikçe stilinde gelişecektir.

 9. 15 yaşındayım bundan 10 ay önce yüzmeye başladım bir klüpte yüzücüyüm sizce geç mi kaldım iyi bir yüzücü olmaya.

 10. 300 serbest stıl yuzmem gerekıyor ve bu mesafeyı 6 dakıka41 sanıyede yapmam gerekıyor yuzmemı hızlandırmam ıcın neler yapmam gerekıyor ve kurbagalamada hızlanmak ıcın tavsiyeyerınız nelerdır tsk ler

  • ali merhaba,

   şimdi 300 metre tek çırpıda tatlı suda yüzmek zor bir işdir, (olimpik havuzda hiç durmadan 3 tur atacaksın). böyle bir gereksinimin varsa 300 metre yüzebileceğini düşünüyorum. zamanla ilgili sorunun varsa bunu ne kadar sürede aşmalısın. uzun mesefali hızlı yüzmek yüksek kondisyon isteyen bir süreçtir. spor geçmişine göre değişir.

 11. Ben yuzucuyum 50 kurbagam 35 fakat 100 kurbaga da enerjimi dengelemiyorum yardim edermisiniz

 12. Merhaba
  Ben 12 yaşındayım bütün stillerde gerçekten çok hızlıyım ama serbestte daha hızlanmam gerekiyor tam olark ne yapacağımı söyler misiniz? normalde iki kol bir nefes yüzüyorum ama yeterince hızımı alamıyorum lütfen yardım eder misiniz?

 13. merhaba benim adım neslihan yüzmeyi 4 yaşında öğrendim hiç eğitim almadım ama serbest stili yüzebiliyorum kısa zaman sonra yarışmam var ama eğitimli olanlar kadar hızlı değilim az zamanım var bana her türlü teknik avantaj ve kurallar konusunda yardımcı olursanız sevinirim. ve sizce yarıştan önce nasıl beslenmeli, neler yapmalıyım.

 14. meraba benim adım mustafa en sevdiğim şey yüzme yüzmeyi o kadar çok seviyorumki anlatamıyorum ama serbest stil yüzmede hızlı yüzemiyorum hızlı yüzmenin tekniği nedir bu arada pazar günü yarışım var kazanırsam galaxy s3 kazanicam onun için nasıl hızlı yüzmeliyim ?

 15. Ben 10 yaşındayım yüzme kursuna gitmeden bizim yazlıkta öğrendim hızlı yüzme taktiği verin

 16. Merhaba 39 yaşındayım.2 senedir yüzme sporu ile düzenli uğraşıyorum. 1.5 saat aralıksız yüzebilecek kondisyona ulaştım.Bu zaman zarfında maksimum 2650 metre yapabiliyorum.Hızımı artırabilmem için ne önerirsiniz.

 17. Ben 12 yaşındayım yüzmeyi biliyorum ama çok yavaşım arkadaşlarımla yarışırken genellik ya sonuncu ya da sondan bi önceki oluyorum .Taktik verirseniz sevinirim.

 18. 12 yaşındayım 2 seneden beri performans yüzüyorum yarışlara giriyorum 3 yukarı olmuyorum yarışlarda serbeste 50 metreyi 36 saniye yüzüyorum daha az yüzmek için ne yapmam lazım

 19. Merhaba;
  Ben yüzme kursuna gidiyorum belediye sayesinde.Ve bugün yarışımız var ve tahta ile yüzeceğiz sadece ayak çırpma ile ilerleme şartıyla.Hemen ayaklar yoruluyor.Nasıl hızlı gidebilirim?(13 yaşındayım)

 20. Merhaba.Ben yedinci sınıf öğrencisiyim.Yüzmeyi kendi başıma öğrendim ve geliştirdim.Bazı yüzme stillerini yapabiliyorum.Yeterli olduğumu veya olmadığımı bilmiyorum.Bunu nasıl anlayabilir ve nasıl geliştirebilirim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s